Proč spolupráce na živnostenský list?

Jste svobodní – můžete pracovat kde chcete, jak chcete a pro koho chcete. Samozřejmě jste vázání smlouvou, nicméně po řádném ukončení Jste svobodní – můžete pracovat kde chcete, jak chcete a pro koho chcete. Samozřejmě jste vázáni smlouvou, ale po jejím řádném ukončení máte možnost začít pracovat kdekoliv jinde.

Všechny Vámi vydělané peníze jdou Vám (příklad HPP vs. OSVČ):

HPP (Hlavní pracovní poměr):
Pokud vyděláte 100.000 Kč měsíčně na HPP, za Vás zaplatíme sociální a zdravotní pojištění, daně a další povinné odvody. V závěru to činí přibližně 50 % Vaší vydělané částky, což znamená, že na účet Vám po zdanění přijde pouze 50.000 Kč.

OSVČ (Osoba samostatně výdělečně činná):
Pokud vyfakturujete 100.000 Kč měsíčně, celých 100.000 Kč Vám přijde na účet. Z toho si sami zaplatíte sociální a zdravotní pojištění (cca 5.500 Kč/měsíc) a zbytek už je ve Vaší režii. V porovnání s HPP Vám tedy zůstává čistý zisk kolem 94.000 Kč – a to už je rozdíl, co říkáte?

Nejjednodušší způsob, jak navázat spolupráci, je prostřednictvím živnostenského listu.
Prvním krokem je zajít na živnostenský úřad. Jak se na jednání s úřady připravit? Na co nezapomenout? Jaké máte možnosti? Na všechny tyto otázky Vám odpovíme níže.

Co je živnostenský list?

Mnoho lidí vidí za živnostenským listem komplikace, ale opak je pravdou. V České republice je mnoho lidí, kteří pracují na živnost. Zákon o živnostenském podnikání upravuje podmínky pro získání oprávnění k podnikání. Živnost je definována jako soustavná činnost, která je provozována samostatně, vlastním jménem, na vlastní zodpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených živnostenským zákonem. Stručně řečeno: Živnostenský list Vás opravňuje k podnikání, ale podnikáte na vlastní jméno a zodpovědnost. Mezi osoby s živnostenským oprávněním patří například elektrikáři, malíři, instalatéři, kadeřnice, bankovní poradci, realitní makléři atd.

Co potřebuji k získání živnosti?

  • Dosažení věku 18 let
  • Bezúhonnost (Úřad si výpis z rejstříku trestů obstará sám, není nutné jej nosit)

Živnosti se dělí na dvě hlavní kategorie:

  1. Volné živnosti
  2. Vázané (řemeslné) živnosti

Pro založení volné živnosti potřebujete pouze splnit výše uvedené podmínky (minimální věk 18 let a bezúhonnost). Pro získání řemeslné živnosti je nutné splnit i další podmínky, jako je odborná způsobilost (např. výuční list nebo prokazatelná praxe).

Jaké jsou rozdíly mezi živnostmi?

Oba typy živností Vám umožňují podnikat, fakturovat a vydělávat peníze. Hlavní rozdíl nastává při podávání daňového přiznání. Pokud máte volnou živnost, můžete si uplatnit paušální výdaje ve výši 60 %. U řemeslné živnosti jsou paušální výdaje 80 %.

Co je paušální výdaj a jaký je rozdíl mezi 60 % a 80 %?

Představme si, že pracujete v zahraničí, kde strávíte 10 měsíců a 2 měsíce na dovolené nebo při cestách za rodinou. Váš měsíční příjem bude 100.000 Kč. Při ročním výdělku 1.000.000 Kč:

Řemeslná (vázaná) živnost:
Mám příjem 1.000.000 Kč, paušálně uplatňuji náklady 80 %. Můj čistý roční zisk je 200.000 Kč, ze které se počítají daně, sociální a zdravotní pojištění. Jak je vidět, řemeslné živnosti jsou tedy o něco výhodnější.

Volná živnost:
Mám příjem 1.000.000 Kč, paušálně uplatňuji náklady 60 %. Můj čistý roční zisk je 400.000 Kč, ze které se počítají daně, sociální a zdravotní pojištění.

Nezávazná poptávka