Jak vyřídím formulář A1?

Formulář A1 je velmi důležitý dokument, který je potřeba mít vyřízený ještě před výjezdem na akci a na samém začátku naší spolupráce.

Co je formulář A1?

A1 neboli Potvrzení o příslušnosti k právním předpisům sociálního zabezpečení slouží k osvědčení o vaší příslušnosti k právním předpisům v zemi, ve které si hradíte sociální a zdravotní pojištění. Jednoduše řečeno, stát ve kterém hodláte vykonávat činnost (např. Německo), chce mít jistotu, že nebudete zatěžovat jejich sociální a zdravotní systém. Proto vyžaduje potvrzení, že sociální a zdravotní pojištění hradíte v ČR.

Kde formulář A1 vyřídím?

A1 vyřídíte na České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ), pod kterou spadáte v místě Vašeho trvalého bydliště (sídla). Vyřízení tohoto potvrzení zabere pár minut na úřadě.

Co potřebuji pro získání formuláře A1?

  • objednávku či rámcovou smlouvu o dílo, ve které je specifikováno, ve které zemi budete provádět činnost – místo výkonu.
  • vyplněnou žádost formuláře A1 (milerádi Vám pomůžeme s vyplněním), prázdnou žádost naleznete zde: https://eportal.cssz.cz/web/portal/-/tiskopisy/zosvcp

Tip na závěr

Po předložení vyplněné žádosti k získání A1 a objednávky, paní úřednici požádejte alespoň o razítko na žádost, kterou si vyfoťte. S takto orazítkovanou žádostí již můžete vyrážet do zahraničí. Originál formuláře A1 Vám dorazí pouze do datové schránky. Je možné se osobně na úřad zastavit a vyžádat si kopii fyzicky. ČSSZ na kompletní vyřízení žádosti má 30 dnů, většinou to vyřizují rychleji. Pokud jste zapomněli přihlašovací údaje do DS, snadno je obnovíte na poště s czechpointem, první obnovení údajů je zdarma.

Nezávazná poptávka